Skoči na glavno vsebino

Otroci, še posebej v predšolskem obdobju, se zelo dobro počutijo na prostem, v naravi. Svet okrog sebe sprejemajo z vsemi svojimi čutili in so pravi mali raziskovalci. V naši skupini Bibe v celoletnem Ekoprojektu Z Zemeljkom raziskujem tla, rastline in živali, opazujemo naravo in življenje okrog nas skozi vse letne čase in skozi vsa vremenska obdobja. Začeli smo z opazovanjem barvite jeseni in ptic, ki so odletele v tople kraje. Pozimi smo namenili nekaj časa skrbi za ptice, ki so ostale pri nas in se pogovarjali o živalih pozimi. Ko nam je pomlad prinesla toplejše in sončne dneve, smo veliko aktivnosti z otroki izvajali v naravi. Raziskovalne dejavnosti sva otrokom omogočili na vrtčevskem igrišču, v okolici vrtca, med sprehodi in na bližnjem travniku. Na prostem vsak dan poslušamo in opazujemo življenje okrog nas ter naravo, ki se skozi letne čase spreminja. Že takoj, ko pridemo na vrtčevsko igrišče, otroci postanejo radovedni raziskovalci. Prisluhnejo vsem zvokom, s palčkami in prsti brskajo po zemlji, obračajo in mečejo listje ter vonjajo rastline. Iščejo male živali in njihova bivališča, jih prosto opazujejo in s povečevalnimi lupami ter jih veseljem pokažejo vzgojiteljicama in prijateljem. Med opazovanjem in raziskovanjem drobnih živali v njihovem življenjskem prostoru so otroci najprej opazili deževnika, mravlje, polža, metulja, čebele, čmrlja, pikapolonico in pajke na pajkovih mrežah. Glede na interese otrok, smo enim živalim namenili več pozornosti in jih še podrobneje raziskali. Žival, ki je pritegnila pozornost otrok, smo s hrano, ki jo potrebuje za preživetje, prinesli v igralnico in si jo s pomočjo povečevalne lupe podrobneje ogledali, nato pa jo vrnili v naravo. Ob slikah smo se o njej pogovarjali, brali pravljice, peli pesmice in zraven zaplesali. Večkrat pa tudi v igralnici prisluhnemo oglašanju ptic, pihanju vetra, šumenju listja, grmenju,…                                                                                                                        Otroci zelo uživajo v spoznavanju živali in narave ter se tako preko igre, lastnega zanimanja in raziskovanja na sproščen način hkrati tudi učijo.       

 

                                                                       Vzgojiteljica Martina Polajžar           

 

Dostopnost